Očkování do Japonska

Povinnost očkování do Japonska

Očkování pro cestu do Japonska není povinné, mezi doporučené patří žloutenka A+B, břišní tyfus a tetanus. 

Jídlo a voda?

Jídlo je vesměs všude čerstvé a chutné, stravování bezproblémové, taktéž pitná voda z kohoutku.

Zdravotní rizika v Japonsku

Zdravotní rizika v Japonsku

Nečekané zdravotní problémy dokážou znepříjemnit každou exotickou dovolenou. Japonsko patří mezi nejbezpečnější země světa a při Vaší návštěvě si vystačíte se základní cestovatelskou prevencí a očkováním.

Očkování do Japonska

Pro cestu do Japonska není povinné žádné očkování. Mezi doporučená očkování do Japonska patří žloutenka A+B a břišní tyfus. Samozřejmostí je platné očkování proti tetanu, a pokud hodláte cestovat po japonském venkově v období dešťů (červen až září), zvažte očkování proti japonské encefalitidě.

Plánujete cestu do Japonska? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Japonsku ZDARMA! Ke stažení zde.

Výskyt japonské encefalitidy v Japonsku

Výskyt japonské encefalitidy v Japonsku

Jedná se o virovou chorobu způsobující zánět mozkových blan, která se vyskytuje především v zemědělských oblastech jihovýchodní Asie. Přenašečem nemoci jsou komáři, přímý přenos z člověka na člověka je vyloučen. Výskyt nemoci v Japonsku je poměrně vzácný (na 130 milionů obyvatel připadá každoročně pouze kolem 20 případů onemocnění). Proti japonské encefalitidě se naštěstí dá očkovat, dvě dávky vakcíny podané v rozmezí min. 4 týdnů vás ochrání proti nemoci na následující 2 roky.

K příznakům nemoci patří: zvracení, bolest hlavy ztuhnutí krku poruchy řeči

Nejlepší ochranu před komáry poskytují repelenty, které zakoupíte na místě Vaší dovolené. V Japonsku patří k nejoblíbenějším přípravkům proti komárům výrobky značky Fumakilla, které v obchodě pořídíte za zhruba 500 jenů.

Horečka dengue v Japonsku

Horečka dengue v Japonsku

Akutní infekční onemocnění patřící mezi nejčastější horečnaté tropické nemoci se Japonsku ve větší míře vyhýbá. V případě, že se budete vyhýbat návštěvám zemědělských oblastí v období dešťů, můžete být v klidu. Tato nemoc se přenáší komářím bodnutím a zatím neexistuje žádná preventivní vakcína. Nejlepší ochranou je používání lokálních repelentů.

K příznakům nemoc patří: vysoká horečka silné bolesti celého těla zvětšení uzlin a spalničkám podobná vyrážka v extrémních případech vnitřní krvácení

Žloutenka A+B

Žloutenka A+B

Šance, že se během svého pobytu v Japonsku nakazíte žloutenkou typu A nebo B, je minimální. Japonské hotely a restaurace jsou pověstné svou čistotou a všichni zaměstnanci, kteří při své práci přicházejí do kontaktu s potravinami, dodržují přísné hygienické předpisy.

K příznakům nemoci patří: zežloutnutí kůže a bělma horečka silná únava bolesti kloubů nevolnost a průjmy

Hygiena a lékařská péče v Japonsku

Hygiena a lékařská péče v Japonsku

Stravování v Japonsku je bezproblémové a veškeré jídlo a pití, včetně kohoutkové vody, je zdraví nezávadné. Lékařská péče v Japonsku je na vysoké úrovni, ale také velmi nákladná. Doporučujeme proto před cestou uzavřít kvalitní cestovní pojištění. Počítejte též s tím, že většina lékařů mluví pouze japonsky.

Nezapomeňte do své osobní lékárničky, kromě pravidelně užívaných léků, přibalit také paralen či ibalgin a léky na nachlazení. Vyvarujte se však lékům obsahujícím pseudoefedrin (např. přípravky proti chřipce a kašli Vicks a Sudafed), který je v Japonsku zakázaný. Mějte také na paměti, že japonské léky jsou všeobecně slabší než ty, na které jste zvyklí z domova.

Kriminalita v Japonsku

Kriminalita v Japonsku

Japonsko patří mezi 10 nejbezpečnějších zemí na světě. Vůči cizincům se místní chovají velmi přátelsky a mile. Pohyb na ulicích v nočních hodinách či jízda veřejnou dopravou jsou považovány za bezpečné.

Pokud na ulici něco ztratíte či zapomenete (třeba i peněženku), většinou naleznete danou věc v pořádku a nedotčenou na místě Vaší ztráty.

V případě nouze či jakéhokoliv problému se vždy můžete obrátit na nejbližší policejní budku zvanou kóban, kde Vám rádi pomohou.

Pomoc Vám v naléhavých případech v anglickém jazyce poskytnou také na lince JAPAN HELPLINE (0120-46-1997), která je v provozu 24 hodin denně. Při pobytu v Japonsku doporučujeme dodržovat základní zásady slušného chování a vyvarovat se příliš hlasitým projevům na veřejnosti.

Přírodní rizika

Přírodní rizika

Japonsko patří mezi země s častým výskytem zemětřesení a tsunami, ale většina z nich je zaznamenána pouze citlivými seismickými přístroji.

Veškeré budovy v Japonsku jsou od roku 1981 stavěny tak, aby odolaly minimálně zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy škály.

Aktuální rady a varování pro veřejnost jsou k dispozici na webové stránce Japonské meteorologické agentury.

Chcete-li být během svého pobytu v Japonsku neustále informováni o případně hrozících nebezpečích, navštivte stránku Japonské národní turistické organizace, kde naleznete odkaz ke stažení mobilní aplikace Safety tips. Aplikace je dostupná v anglickém jazyce pro iPhone/Android a bude Vám přinášet včasná varování před zemětřeseními, tsunami či další upozornění týkající se počasí.

AKTUÁLNĚ