Tokio

Japonsko, Tokio
Tokio - hlavní město

Pulsující Tokio

Tokio je vzrušující metropolí, která nikdy nespí. Hlavní město Japonska umožňuje svým návštěvníkům nahlédnout pod přikrývku jedinečné kombinace východního a západního myšlení. Ať už Vám učarují moderní stavby a futuristické dopravní prostředky či dáte přednost procházce japonskou zahradou a odpočinku ve stínu starověké svatyně, Tokio ukrývá překvapení pro každého z Vás. Vydejme se spolu na prohlídku města, které překoná i Vaše nejbujnější fantazie.

Metropole se spoustou historie

Navštivte historické centrum Asakusa, poznejte japonské zahrady s kvetoucími sakurami a sídlo císařské rodiny. Tokio je ráj pro milovníky hi-tech elektroniky. Nezapomeňte ochutnat skvělou japonskou kuchyni a navštívít největší rybí trh světa. Další zajímavá místa na Japonsko mapa.

Historická Asakusa v Tokiu a buddhistický chrám Sensódži
Tokio, chrám Asakusa

Čtvrť Asakusa tvoří historické centrum Tokia a je jedním z posledních míst v japonském hlavním městě, kterému nevládnou neony a mrakodrapy. Hlavním lákadlem je okolí buddhistického chrámového komplexu Sensódži ze 7. století se svou pětistupňovou pagodou a zahradou v japonském stylu. Cesta k chrámu vede skrze věhlasnou uličku Nakamise, kde se již stovky let prodává řada tradičních japonských pochoutek a turistických suvenýrů.

Mezi oblíbené suvenýry z Nakamise patří kimona, vějíře, dřevěné lakované hřebeny, kaligrafické pomůcky či tradiční líčidla pro gejši a herce divadla kabuki.

Znavení cestovatelé si mohou odpočinout v malém parčíku Sumida kóen, který se táhne podél řeky Sumidy.

Netradičním zážitkem je návštěva ulice Kappabaši nacházející se na mezi Asakusou a Uenem. Nakoupit zde můžete kuchyňské potřeby nebo třeba i originální plastové modely jídel využívané k prezentaci v japonských restauracích.

NÁŠ TIP: Pokud se chcete opravdu ponořit do atmosféry starého Eda (název Tokia před rokem 1868), naplánujte si návštěvu Asakusy na třetí květnový víkend, kdy zde začíná třídenní festival Sandža macuri, během nějž místní obyvatelé ulicemi čtvrti nesou desítky nádherně zdobených přenosných šintoistických svatyň mikoši.

 

Plánujete cestu do Japonska? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Japonsku ZDARMA! Ke stažení zde.

Výtahem až do oblak – Tokio Sky Tree
Tokio, mosty

Tokio Sky Tree je futuristicky vyhlížející telekomunikační věž, která je zároveň nejvyšší stavbou v Japonsku a třetí nejvyšší stavbou na světě.

Tokijský nebeský strom měří 634 metrů a byl postaven v roce 2012.

Turisté mohou za poplatek vyjet výtahem na vyhlídkové plošiny nacházející se ve výšce 350 nebo 450 metrů, odkud je nádherný výhled nejen na celé Tokio, ale za příznivého počasí lze zahlédnout i vzdálenou siluetu hory Fudži.

Rybí trh v Cukidži
Tokio, Cukidži - největší rybí trh na světě

Rybí trh v Cukidži je největší trh s rybami a mořskými plody na světě – denně se zde zpracuje až 2400 tun mořských produktů.

Aukce ryb (včetně tuňáků) zde začínají velmi brzy ráno (již kolem páté hodiny ranní) a mezi turisty je o ně velký zájem.

Na tržišti můžete spatřit a ochutnat kolem 450 nejrůznějších druhů mořských živočichů – od chobotnic, přes mořské ježky, lososy, úhoře až po ústřice, kraby či škeble. Součástí tržnice je i množství malých barů a restaurací, které se specializují na přípravu čerstvého suši a sašimi.

Při návštěvě Cukidži se zastavte v šintoistické svatyni Namijoke Inari Džindža, jejíž božstva chrání rybáře a námořníky. Odpočinek od překřikujících se trhovců si můžete dopřát v nedalekých bývalých císařských zahradách Hama Rikjú, ke se nachází asi 10 minut chůze na západ od tržiště.

Císařský palác a zahrady v Tokiu
Císařský palác a zahrady v Tokiu

Sídlo současné císařské rodiny se nachází přímo uprostřed Tokia. V minulosti zde sídlili šógunové a představitelé nejmocnějších rodů vojenské šlechty. Interiéry císařského paláce nejsou veřejnosti běžně dostupné. Výjimkou jsou pouze dva dny v roce – den císařových narozenin (23. února) a během oslav Nového roku (2. ledna).

Pokud budete mít štěstí, můžete zde zahlédnout japonské hodnostáře nebo samotného císaře v koloně limuzín projíždějících přes park. Volně přístupné veřejnosti jsou okolní císařské zahrady a každodenní prohlídka exteriérů císařského paláce, která se musí ovšem rezervovat alespoň 1-2 měsíce dopředu na stránkách Správy císařské domácnosti .

Nejlepší výhled na císařský palác návštěvníkům nabízí Císařské náměstí, odkud lze pozorovat také ikonický dvouobloukový most Nidžúbaši tvořící hlavní vstup do paláce.

Ve východní části zahrad jsou dochovány zbytky opevnění a strážních věží z poloviny 17. století. Severní část zahrad tvoří park Kitanomaru, kde se v minulosti nacházela ubytovna a cvičiště palácové stáže. Součástí areálu císařských zahrad jsou i Muzeum vědy a Národní muzeum moderního umění, kde jsou mimo jiné vystavována také díla Pabla Picassa.

Akihabara – ráj elektroniky a otaku
Tokio, Akihabara

Čtvrť Akihabara je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších destinací v Tokiu. Jde o nejlepší místo k nákupu elektroniky v Tokiu, mnohé obchody nabízejí také elektroniku přizpůsobenou k užívání v zahraničí a místní ceny jsou výrazně nižší než u stejného zboží v České republice.

Nechybí ani prodejny specializující se na robotiku – odvětví, v němž Japonci udávají tempo celému světu.

Pokud jste fanoušky japonských animovaných seriálů a komiksů manga, určitě se nezapomeňte zastavit v obchodních domech Akihabara Radio Kaikan, Akihabara Radio Center či Mandarake. Akihabara je domovem velkého množství tzv. Maid café – podniků, kde Vás obsluhují a operovávají číšníci a číšnice v nejrůznějších tematických kostýmech.

NÁŠ TIP: Nejste si jistí, jaký suvenýr si přivézt z Japonska domů? Zkuste navštívit některou z poboček řetězce obchodů Don Quijote (mezi Japonci přezdívaný DONKI). Tato několikapatrová obchodní centra nabízejí širokou nabídku zboží včetně elektroniky, jídla, cukroví, oblečení, věcí denní potřeby a na své si zde přijdou i milovníci otaku kultury.

Rikugien zahrady a čajové obřady
Tokio, Rikugien zahrady

Rikugien doslovně znamená zahrady šesti básní”. Odpočiňte si od městského ruchu a zajděte se projít do nádherných zahrad z období Edo. Příjemnou procházku můžete zakončit v jedné z mnoha místních tradičních čajoven.

Zápasy sumó v Kokugikanu
Sumó, Tokio

Příznivci japonského národního sportu sumó by neměli vynechat návštěvu čtvrti Sumida, kde se nachází známá aréna Rjógoku Kokugikan.

Aréna Rjógoku Kokugikan pojme přibližně 13 tisíc diváků a každoročně hostí tři velké patnáctidenní sumó turnaje (leden, květen, září). Celodenní vstupenky na zápasy sumó stojí zhruba od 4 tisíc do 50 tisíc jenů v závislosti na vzdálenosti od zápasiště dohjó. Součástí arény je také muzeum sumó.

Během letních olympijských her v Tokiu v roce 2020 bude aréna hostit olympijský turnaj v boxu. V okolí arény se nachází také „domovské stáje“ zápasníků zvané sumóbeja, kde můžete zápasníky sumó pozorovat například během ranního tréninku.

NÁŠ TIP: Zápasníci sumó jsou vyhlášení svým bezedným apetitem. Oblíbeným místem, kam tito obři chodí tišit svůj hlad, jsou restaurace čanko, která nabízí vydatnou stravu plnou bílkovin a proteinů.

Tokijské národní muzeum
Tokio, museum

Nejstarší japonské muzeum, které bylo založeno v roce 1872, naleznete v parku Ueno poblíž stejnojmenné stanice metra. Patří mezi největší a nejnavštěvovanější muzea na světě a k dispozici jsou i popisky exponátů v anglickém jazyce. Nachází se zde největší sbírka umění a artefaktů z celého Japonska skládající se z více než 110 000 různých položek včetně skoro stovky národních pokladů. Je snadno dostupné díky skvělému napojení na městskou hromadnou dopravu.

NÁŠ TIP Návštěvu Tokijského národního muzea lze spojit s návštěvou nejstarší japonské ZOO Ueno, která byla ve stejnojmenném parku založena již v roce 1882 a která je domovem více než 400 různých druhů zvířat Kromě toho se v parku a jeho nejbližším okolí nachází také několik kaváren a restaurací, což z něj dělá ideální místo pro jednodenní výlet.

Rušná Šibuja odhalí pravou tvář Tokia
Tokio, křižovatka Šibuja

Šibuja je jedním z hlavních center noční života v Tokiu a symbolem módy a značkového oblečení. Uprostřed parku Jojogi se nachází jedna z největších šintoistických svatyň v Tokiu, která je věnována císaři Meidžimu – prvnímu císaři moderního Japonska.

U stanice metra Šibuja se nachází nejlidnatější křižovatka Tokia známá jako „Shibuya crossing“, kterou ve špičce při každé zelené na semaforech projde na 2 500 lidí!

Před hlavním vchodem do stanice Šibuja stojí bronzová socha psa Hačika, jehož příběh u nás proslavil hollywoodský film Hačikó – příběh psa v hlavní roli s Richardem Gerem.

V Šibuji se také nachází česká restaurace Sedmikrásky, kde si můžete připomenout vůně a chutě domova.

NÁŠ TIP: Chcete-li si hemžení na křižovatce „Shibuya crossing“ prohlédnout nebo třeba natočit z výšky, zajděte si do kavárny Starbucks Coffee Shibuya Tsutaya, odkud je na celou křižovatku skvělý výhled.

Tokijský Disneyland
Tokio, Disneyland

Disneyland v Tokiu byl otevřen v roce 1983 jako vůbec první zábavní park společnosti Walt Disney v Asii.

Park má sedm tematických částí a mnoho sezeních akcí, včetně velkolepé oslavy svátku Halloween. Momentálně je k návštěvníkům k dispozici 37 různých atrakcí.

Jednodenní vstupné přijde dospělého na 7400 jenů a dítě v závislosti na věku na 4800–6400 jenů.

Je dobře dostupný široké veřejnosti – nachází se zhruba 5 minut chůze od stanice JR Maihama, anebo pár kroků od stanice Tokio Disneyland. Každoročně do tohoto zábavního parku zavítá na 17,5 milionů návštěvníků.

Mnoho mladých Japonek sní o tom, že budou v Disneylandu požádány o ruku.

NÁŠ TIP: Návštěva Tokia je pro každého cestovatele ohromujícím zážitkem. Pokud Vás ovšem třicetimilionová metropole nezaujala a raději byste během Vašeho pobytu prozkoumali některé z „poklidnějších“ zákoutí země vycházejícího slunce, inspirujte se na naší interaktivní mapě Japonska.

AKTUÁLNĚ